Hvor lang levetid har man med en glioblastom grad 4, når man har haft to tilbagefald?

13-06-2020

Spørgsmål:

Hvor lang levetid har man med en glioblastom fra 4, når man har haft 2 tilbagefald?

Svar:

Man skal altid være varsom med at udtale sig skråsikkert om rest-levetid. Når det er sagt, er det meget alvorligt at have et glioblastom, og med to tilbagefald er det yderst alvorligt. Derfor må man, med alle de forbehold der er ved den slags, formode at den resterende levetid er måneder og ikke år.

Mvh
Bo Halle, neurokirurg

Ord du ikke forstår?

Er du stødt på ord, du ikke forstår, kan du måske finde svar i ordlisten

Spørg vores hjernetumor-eksperter

Er du hjernetumorpatient eller pårørende, kan du spørge HjernetumorForeningens tilknyttede eksperter om sygdommen. 

Send dit spørgsmål til vores eksperter

Hjernetumorer er forskellige

Der findes forskellige typer hjernetumorer, og de behandles forskelligt. Symptomerne afhænger af, hvor tumoren sidder.

Få mere at vide om hjernetumorer

 
Tilmelding nyhedsbrev

HjernetumorForeningens nyhedsbrev udsendes 4 - 6 gange om året. Vi skriver om livet med en hjernetumor, beretter om ny forskning og nye behandlingstiltag samt informerer om foreningens kurser, netværksgrupper og øvrige aktiviteter.

Ja tak, tilmeld mig