Jeg er sund og rask, men døjer bl.a. med svimmelhed og hørenedsættelse - bør jeg kontakte min læge?

28-04-2021

Spørgsmål:

Mand på 58, sund, rask og velfungerende. Har 4-6 uger døjet med svimmelhed, når jeg rejser mig op (blodtryk er OK). Desuden pludselig hørenedsættelse og ændret lydbillede på begge ører med et par ugers mellemrum. Hørelse vendt tilbage efter ca. et døgn. Har fornemmelsen af et 'spot' på toppen af hovedet, som generer/gør ondt. Området er midt og øverst på kraniet. Har oplevet dette tiltagende over nogle måneder, specielt de sidste uger er det taget til.

Bør jeg kontakte læge?

Svar:

Det lyder som et blandet billede. Du bør kontakte din egen læge for at blive undersøgt. Vedkommende kan her vurdere, om der er behov for yderligere udredning i andet regi.

Bo Halle, neurokirurg

Ord du ikke forstår?

Er du stødt på ord, du ikke forstår, kan du måske finde svar i ordlisten

Spørg vores hjernetumor-eksperter

Er du hjernetumorpatient eller pårørende, kan du spørge HjernetumorForeningens tilknyttede eksperter om sygdommen. 

Send dit spørgsmål til vores eksperter

Hjernetumorer er forskellige

Der findes forskellige typer hjernetumorer, og de behandles forskelligt. Symptomerne afhænger af, hvor tumoren sidder.

Få mere at vide om hjernetumorer

 
Tilmelding nyhedsbrev

HjernetumorForeningens nyhedsbrev udsendes 4 - 6 gange om året. Vi skriver om livet med en hjernetumor, beretter om ny forskning og nye behandlingstiltag samt informerer om foreningens kurser, netværksgrupper og øvrige aktiviteter.

Ja tak, tilmeld mig