Jeg skal have 3. hjerneoperation. Bliver det svært for såret at hele, når de åbner op samme sted for 3. gang?

07-04-2021

Spørgsmål:

Jeg havde sarkom-kræft i bindevæv og bløddelsvæv, grad 3, Sølitær Fibrøs tumor, ondartet.

Jeg skal nu have 3. hjerneoperation, da scanning har vist recidiv eller stråleskade væv. Jeg fik efter 2. operation 31 strålebehandlinger.

Mit spørgsmål går på, om det ikke er svært for såret at hele, når de åbner op samme sted som ved de forgangne operationer? Og da det jo kun er ca 4 mdr., siden jeg afsluttede strålebeh., er sår heling så ikke dårligere?

Svar:

Det er korrekt, at risikoen for dårlig sårheling er større nu end ved de foregående operationer. Det samme er tilfældet for sår infektion. Da grunden til den nye operation er mistanke om tilbagefald (recidiv), er det dog en risiko, som man er nødt til at løbe.

Hvis det viser sig, at såret ikke heler ordentligt, er det andre muligheder. Oftest vil man med forskellige plastikkirurgiske teknikker kunne opnå tilfredsstillende sårheling, omend forløbet jo desværre bliver mere langvarigt.

Jeg ønsker dig alt mulig pøj pøj med operationen.

Bo Halle, neurokirurg

Ord du ikke forstår?

Er du stødt på ord, du ikke forstår, kan du måske finde svar i ordlisten

Spørg vores hjernetumor-eksperter

Er du hjernetumorpatient eller pårørende, kan du spørge HjernetumorForeningens tilknyttede eksperter om sygdommen. 

Send dit spørgsmål til vores eksperter

Hjernetumorer er forskellige

Der findes forskellige typer hjernetumorer, og de behandles forskelligt. Symptomerne afhænger af, hvor tumoren sidder.

Få mere at vide om hjernetumorer

 
Tilmelding nyhedsbrev

HjernetumorForeningens nyhedsbrev udsendes 4 - 6 gange om året. Vi skriver om livet med en hjernetumor, beretter om ny forskning og nye behandlingstiltag samt informerer om foreningens kurser, netværksgrupper og øvrige aktiviteter.

Ja tak, tilmeld mig