Læs IBTA's nyhedsbrev maj 2021

04-06-2021
I dette nyhedsbrev fra IBTA kan du læse spændende nyheder om forskning inden for behandling af glioblastomer og meningeom.

Fx virker TFT - åbenbart bedst som en cocktail sammen med konventionel behandling, og et andet studie viser, at protonstråling ikke er bedre end røntgenbestråling til behandling af meningeomer, når man sammenligner effekt efter 2 år.

Måske astma medicin på sigt kan medvirke til behandling af glioblastomer, og ultralyd bliver åbenbart et hyppigere anvendt behandlingsværktøj.

 Du kan også være med til at give forskere i USA nyttig viden, ved at deltage i en lille undersøgelse.

Læs IBTA's nyhedsbrev for maj 2021 (engelsk)

Få vores nyhedsbrev

HjernetumorForeningens nyhedsbrev udsendes 4 - 6 gange om året. Vi skriver om livet med en hjernetumor, beretter om ny forskning og nye behandlingstiltag samt informerer om foreningens kurser, netværksgrupper og øvrige aktiviteter.

Tilmeld dig vores nyhedsbrev

 
Tilmelding nyhedsbrev

HjernetumorForeningens nyhedsbrev udsendes 4 - 6 gange om året. Vi skriver om livet med en hjernetumor, beretter om ny forskning og nye behandlingstiltag samt informerer om foreningens kurser, netværksgrupper og øvrige aktiviteter.

Ja tak, tilmeld mig