Nyt pakkeforløb ved mistanke om kræft i hjernen

15-08-2019
Hvilke undersøgelser skal du igennem, hvis der er mistanke om, at du har kræft i hjernen? Og hvilke behandlinger skal du have tilbud om?

Det kan patienter, pårørende og fagpersonale få information om i et opdateret kræftpakkeforløb og dertil hørende patientpjece.

Pakkeforløbet beskriver, hvordan forløbet vil være for de mennesker, der skal undersøges ved mistanke om kræft i hjernen. Pakkeforløbet beskriver det samlede forløb – lige fra den første udredning af, om man har kræft, til opfølgningen efter behandling og det løbende fokus på rehabilitering og håndteringen af senfølger og palliative indsatser. Som noget nyt fremgår muligheden for behandling med protonterapi til udvalgte patientgrupper med kræft i hjernen.

”Vi har lagt vægt på, at patienter og pårørende skal have et indblik i, hvad de kan forvente af undersøgelser, og hvem de kan spørge til råds, hvis de står i den situation, at de eller deres pårørende skal udredes for kræft i hjernen. For patienter med kræft i hjernen er det afgørende at inddrage de pårørende i behandlingen, da sygdommen kan have den effekt, at patienten får svært ved at forstå sin egen helbredssituation og svært ved at træffe beslutninger”, siger sektionsleder, overlæge Agnethe Vale Nielsen.

Pakkeforløbet består af to dele: Dels information til sundhedspersonale og dels en folder til patienter og pårørende.

Se det nye pakkeforløb

Få vores nyhedsbrev

HjernetumorForeningens nyhedsbrev udsendes 4 - 6 gange om året. Vi skriver om livet med en hjernetumor, beretter om ny forskning og nye behandlingstiltag samt informerer om foreningens kurser, netværksgrupper og øvrige aktiviteter.

Tilmeld dig vores nyhedsbrev

 
Tilmelding nyhedsbrev

HjernetumorForeningens nyhedsbrev udsendes 4 - 6 gange om året. Vi skriver om livet med en hjernetumor, beretter om ny forskning og nye behandlingstiltag samt informerer om foreningens kurser, netværksgrupper og øvrige aktiviteter.

Ja tak, tilmeld mig