Læs IBTA's nyhedsbrev januar 2021

04-02-2021
I dette nyhedsbrev fra IBTA kan du læse om, hvordan IBTA indgår i europæisk samarbejde om behandling af cancer, og hvordan det går med behandling af hjernetumor i denne covid-19 tid.

Du kan læse om indførelse af brug af Gleolan under operation af nu også meningeomer, og ikke kun højgradstumorer, hvordan et studie har vist, at en hjernetumor måske opstår som resultat af en helingsproces i hjernen efter et traume mod hjernen. Du kan læse om et studie hvor man har fundet frem til en undergruppering af glioblastomer i 4, som kan være med til at målrette den medicinske behandling.

Læs om hvordan et andet studie har fundet en sammenhæng mellem infektionen toxoplasma gondii og udviklingen af glioblastom. Læs mere om pilocystic astrocytom hos voksne, og hvordan et studie viser, at en ny version af bevacizumab, som ikke længere er patenteret virker lige så godt som avastin som i sin tid blev udviklet af Roche. Og meget mere…

Læs IBTA's nyhedsbrev for januar 2021 (engelsk)

Få vores nyhedsbrev

HjernetumorForeningens nyhedsbrev udsendes 4 - 6 gange om året. Vi skriver om livet med en hjernetumor, beretter om ny forskning og nye behandlingstiltag samt informerer om foreningens kurser, netværksgrupper og øvrige aktiviteter.

Tilmeld dig vores nyhedsbrev

 
Tilmelding nyhedsbrev

HjernetumorForeningens nyhedsbrev udsendes 4 - 6 gange om året. Vi skriver om livet med en hjernetumor, beretter om ny forskning og nye behandlingstiltag samt informerer om foreningens kurser, netværksgrupper og øvrige aktiviteter.

Ja tak, tilmeld mig