Studerende har udviklet en test, der kan sikre bedre og hurtigere behandling

30-06-2020
Ingeniørstuderende har udviklet en ny test, der inden for bare to timer kan give patienter klarhed om, hvilket fingeraftryk deres specifikke hjernekræft har. På den måde kan lægerne give patienten en mere præcis og effektiv behandling. Den nye testmetode forventes at være klar inden for et år.
Få vores nyhedsbrev

HjernetumorForeningens nyhedsbrev udsendes 4 - 6 gange om året. Vi skriver om livet med en hjernetumor, beretter om ny forskning og nye behandlingstiltag samt informerer om foreningens kurser, netværksgrupper og øvrige aktiviteter.

Tilmeld dig vores nyhedsbrev

 
Tilmelding nyhedsbrev

HjernetumorForeningens nyhedsbrev udsendes 4 - 6 gange om året. Vi skriver om livet med en hjernetumor, beretter om ny forskning og nye behandlingstiltag samt informerer om foreningens kurser, netværksgrupper og øvrige aktiviteter.

Ja tak, tilmeld mig