Hvilke symptomer skal jeg være opmærksom på ift. progression af en hjernesvulst?

04-04-2020

Spørgsmål:

Hvilke tegn/symptomer skal jeg være opmærksom på ift. progression af en hjernesvulst?

Svar:

Det er meget afhængig af, hvor hjernetumoren sidder i hjernen. Hvis man eksempelvis får nyopstået eller forværring af epilepsi, taleproblem, kraftnedsættelse i arm/ben, synsproblem eller balanceproblem, kan det være relevant at kontakte den læge, som kontrollerer en og spørge til, om en skanning bør gennemføres. Lægen vil med kendskab til tumorens aktuelle/tidligere placering bedre kunne afgøre, om det lyder som et relevant symptom på progression eller ej.

Mvh
Bo Halle, neurokirurg

Ord du ikke forstår?

Er du stødt på ord, du ikke forstår, kan du måske finde svar i ordlisten

Spørg vores hjernetumor-eksperter

Er du hjernetumorpatient eller pårørende, kan du spørge HjernetumorForeningens tilknyttede eksperter om sygdommen. 

Send dit spørgsmål til vores eksperter

Hjernetumorer er forskellige

Der findes forskellige typer hjernetumorer, og de behandles forskelligt. Symptomerne afhænger af, hvor tumoren sidder.

Få mere at vide om hjernetumorer

 
Tilmelding nyhedsbrev

HjernetumorForeningens nyhedsbrev udsendes 4 - 6 gange om året. Vi skriver om livet med en hjernetumor, beretter om ny forskning og nye behandlingstiltag samt informerer om foreningens kurser, netværksgrupper og øvrige aktiviteter.

Ja tak, tilmeld mig